SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

Ostatnia niedziela przed Świętami Wielkiej Nocy dawniej nazywana była Wierzbną lub Kwietną, a pierwsze procesje z palmami ruszyły w IV wieku w Jerozolimie.  W  czasie takiej mszy świętej kapłan święcił palmy, odczytywał fragment Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, dalej w towarzystwie wszystkich wiernych ruszał z procesją wokół kościoła. Dzisiaj palma wielkanocna wciąż przypomina nam tych, którzy witali wtedy Chrystusa oraz została symbolem odradzającego się życia.

W Polsce palmy wykonuje się z  wierzby, która symbolizuje nieśmiertelność duszy. Roślina ta zawsze była uznawana za  wyjątkową, ponieważ jako pierwsza pojawiała się po zimie. Oprócz wierzby używano też gałęzi malin i porzeczek. Dekorowano je „zawsze” zielonymi roślinami, takimi jak cis czy bukszpan. Podobną palmę wykonali w tym roku uczniowie naszej szkoły. Zrobiono ją z wierzby, brzozy, bukszpanu oraz kwiatów z  kolorowej bibuły. Powstała pod czujnym okiem Anny Miklaś, Katarzyny Winiarskiej oraz uczniów klasy szóstej. Poświęcona 10 kwietnia palma została uroczyście przekazana Pani Dyrektor Teresie Mazur i będzie zdobić naszą szkołę przez cały rok. Zostanie spalona wiosną 2023 roku i zastąpiona dziełem innej klasy.

Katarzyna Winiarska

 

 

Gościmy teraz

Odwiedza nas 530 gości oraz 0 użytkowników.

Galerie