Miesiąc wrzesień w Szkole Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lubuskim jest zawsze miesiącem poświęconym propagowaniu zasad bezpieczeństwa uczniów w szkole i drodze do szkoły. W roku szkolnym 2019/2020 projekt „BEZPIECZNA” zrealizowały nauczycielki Iwona Wołowska, Ewa Pawłowska i Katarzyna Borowiecka.
Podczas apelu inaugurującego rozpoczęcie nowego roku szkolnego uczniom zostały przypomniane elementarne zasady zachowania w drodze do szkoły, aby zawsze zdrowi i bezpieczni mogli dojechać do szkoły i domu.
Pod koniec miesiąca września nastąpiło podsumowanie projektu. Celem wszystkich podejmowanych działań było promowanie bezpiecznych postaw dzieci. Szczególny akcent położony był na bezpieczne zachowania w czasie drogi do szkoły. Uczniowie uczestniczyli w pogadankach o zasadach ruchu drogowego i znakach drogowych, zachowaniu na przystankach i w autobusie. Podczas wycieczek po Trzemesznie uczyli się rozpoznawać znaki drogowe poziome i pionowe, przechodzić bezpiecznie na drugą stronę ulicy, obserwowali ruch na drodze.
Wszyscy wzięli udział w spotkaniu o tematyce prewencyjnej z policjantem z Komendy Policji w Sulęcinie. Do szkoły został też zaproszony kierowca szkolnego autobusu, który przypomniał dojeżdżającym dzieciom, jakie zasady zachowania obowiązują w czasie dojazdów.
Na godzinach wychowawczych uczniowie utrwalali sobie zdobytą wiedzę, przypominali sobie ważne informacje na temat bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w sieci było również istotnym aspektem, dlatego wychowawcy wyjaśniali uczniom, jak mają się zachować w razie gdyby ich dobro osobiste zostało narażone.
Również Zjazd Cyklistów, w którym uczestniczyli nasi uczniowie, był okazją do kształtowania właściwych postaw w zakresie bezpieczeństwa. Uczniowie z młodszych klas wzięli udział w konkursie wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze oraz tworzyli prace plastyczne o tej samej tematyce. Starsze klasy pisały test „Bezpieczna droga do szkoły”, składający się z 24 pytań otwartych. Na korytarzu szkolnym i w klasach pojawiły się na gazetkach informacje o akcji i ważne wiadomości z zakresu bezpieczeństwa. Kolorowe i ciekawe plakaty zawisły w salach lekcyjnych i na szkolnym korytarzu. Podczas podsumowania projektu uczniowie klas I-III przedstawili krótkie scenki o zachowaniu bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły. Wręczono także nagrody za poszczególne zadania w ramach akcji.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, wszystkim dziękujemy za duże zaangażowanie. Mamy nadzieję, że projekt „BEZPIECZNA” znacząco poprawi bezpieczeństwo naszych uczniów.

E. Pawłowska, I. Wołowska, K. Borowiecka