W przededniu wakacyjnych wojaży, uczniowie z klas I- IV Szkoły Podstawowej w Trzemesznie Lubuskim, wybrali się do Poznania. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski rozpoczęło się od Starego Rynku - jednego z najciekawszych miejsc Poznania. Piękny, renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki, urokliwe uliczki, wiele muzeów i spacerujący ludzie, tworzą klimat tego miejsca. Rogalowe Muzeum Poznania, zlokalizowane przy ulicy Klasztornej, było pierwszym przystankiem wycieczkowej przygody. W trakcie pokazu o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich, dzieci słuchały z uwagą gwary i historii Poznania, poznały legendy o ich powstawaniu. Same uczestniczyły w przygotowaniu słodkich przysmaków, pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Gdy zegar ratuszowy wybił godzinę dwunastą w południe, w wieżyczce otworzyły się drzwiczki i ukazały się dwa blaszane koziołki. Każdemu bardzo podobało się ich trykanie się rogami.
Później wszyscy odwiedzili Nowy Ogród Zoologiczny, drugi pod względem powierzchni tego typu obiekt w Polsce! Poznańskie Z00 słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Słoniarnia i azyl dla niedźwiedzi wielu przypadły do gustu. Dzięki panoramicznemu oszkleniu nasi uczniowie mieli bliski kontakt nawet z niebezpiecznymi zwierzętami. Dobrze, że mieszkańców ogrodu i rozległy teren można było podziwiać z okien kolejki parkowo- ogrodowej, bo wycieczkowicze byli już nieco zmęczeni. W drodze powrotnej był jeszcze posiłek w lubianej przez wszystkie dzieci restauracji, w potem już szczęśliwy powrót do domu. To był naprawdę świetna wycieczka!

Katarzyna Borowiecka