Aktywne partnerstwo to nabywanie doświadczeń i zachowań. Trudno zdobyć je w szkolnej ławie, łatwiej poprzez udział w kreatywnych zajęciach, podczas wspólnej zabawy z kolegami z partnerskiej szkoły.

Kolejne spotkanie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lubuskim z przyjaciółmi ze Szkoły Podstawowej we Friedland, przybliżyło kraj sąsiada z drugiej stronie Odry oraz służyło wzajemnemu poznawaniu się.

28 maja 2019 r., na zaproszenie dyrektor szkoły podstawowej z Friedland, pani Elke Lange, czternaścioro polskich uczniów klas IV- V oraz pani dyrektor, Teresa Mazur i opiekunowie, gościli z wizytą u kolegów we Friedland. Niedawno ta malownicza miejscowość, położona blisko Beeskow, kraina baśniowych zamków, pałaców i kościołów, obchodziła 600 – lecie powstania. Z tej okazji zrealizowano wspólny projekt. Na zamku pochodzącym z XIV wieku, w Sali Rycerskiej, niemieccy gospodarze zorganizowali warsztaty, przenosząc uczestników w dawne czasy. Pracując w grupach, polskie dzieci z niemieckimi kolegami, tworzyły własne herby, na wzór herbów zamku, w którym przebywali. Szukanie obrazem okazało się innowacyjną formą zwiedzania pałacowych sal i korytarzy, a uczniowie chętnie odnajdywali muzealne eksponaty, sfotografowane wcześniej specjalnie dla nich. Największą przyjemnością było wyplatanie wiklinowych koszyczków, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu.

Smaczny obiad i zabawy sportowe w szkole niemieckiej zakończyły spotkanie. Jeszcze tylko drobne upominki od gospodarzy i nastąpiło miłe pożegnanie. Do zobaczenia w Trzemesznie…

Wymiana młodzieży to nie tylko prestiż dla naszych szkół, ale wymierne korzyści natury pedagogicznej i motywowanie dzieci do nauki języków obcych. Mając za sobą tak rozumiane partnerstwo szkół, poparcie władz i środowiska, możemy planować dalsze projekty.

Katarzyna Borowiecka