W ramach XVI edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, filia Biblioteki Publicznej z Sulęcina w Trzemesznie Lubuskim, kierowana przez p. Annę Kochańską, we współpracy z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Strażaków, podjęła się w tym roku ciekawych działań, mających na celu promowanie czytelnictwa w środowisku wiejskim.

Umiejętność czytania w cudowny sposób otwiera przed dzieckiem bramę do krainy wiedzy. Jest też milowym krokiem na drodze ku samodzielności. Mały czytelnik może sam, już bez pomocy dorosłych, zaspokoić swoją ciekawość. Czytanie wzbogaca język, ćwiczy pamięć i wyobraźnię. Pomaga w nauce, rozwija zainteresowania. Wybierając książkę, dzieci często sięgają po baśnie, legendy. To pomoże lepiej poznać, a może i polubić historię . Oprócz tych znanych o Smoku Wawelskim, o Lechu, Czechu i Rusie, dobrze jest przeczytać legendy swojego regionu, swojej Małej Ojczyzny. Ziemia Lubuska to dawna część Brandenburgii, ma ona własne opowieści, których akcja dzieje się dawno temu, gdzieś w okolicach Lubniewic, Templewa, Trzemeszna czy Wielowsi. W tych historiach roi się od diabłów i aniołów, cudów, duchów, białych dam, złych panów, zbójców i szlachetnych rozbójników. Starzy gawędziarze już prawie wymarli, coraz więcej tych opowieści popada w zapomnienie. Czwartoklasiści na lekcjach historii i języka polskiego poznają, zgodnie z podstawą programową, legendy polskie. Dodatkowo przeczytali i przybliżyli słuchaczom legendy okolic Trzemeszna Lubuskiego. Skąd wzięła się nazwa Babi Uskok koło Trzemeszna, czy ktoś słyszał o zatopionym w diabelskim jeziorze blisko Sulęcina skarbie wojennym z czasów wojny Francuzów z Rosją? Tych historii naprawdę warto posłuchać i ocalić od zapomnienia, a tym samym zadbać o tożsamość Małej Ojczyzny.

„Zaczytana przerwa”, czyli wspólnie spędzane chwile przy ulubionych książkach i „Czytanie w plenerze” były interesującymi przedsięwzięciami uczniów i nauczycieli. Zmobilizowały szkolną społeczność do swobodnego sięgania po książkę, bo przecież czytanie też może by cool…

Najmłodsi cieszyli się jednak najbardziej z kolejnych, prowadzonych codziennie spotkań z mieszkańcami Trzemeszna, którzy przybyli ze swoimi ulubionymi lekturami z dzieciństwa. Zaproszeni goście, panowie : A. Miglujewicz, R. Lasota, J. Dudasz i komendant OSP Zb. Szumlewicz oraz pani Dyrektor Szkoły, T. Mazur i pani B. Dudarz, nie tylko pięknie czytali dzieciom fragmenty wybranych przez siebie utworów z kanonu literatury dziecięcej, ale opowiadali też o swoich pasjach i zainteresowaniach rozbudzonych lekturą. Pani Bożena Dudarz otrzymała do słuchaczy największe brawa, bo przybyła w pięknym, baśniowym przebraniu i przyniosła w prezencie wspaniałą księgę, która wzbogaciła księgozbiór biblioteki w Trzemesznie.

„ Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana, albo do ozdoby służąca, jest po to by była powszechnie użytkowana”.

Ten aforyzm Joachima Lelewela, polskiego działacza i historyka nie stracił na aktualności, a tegoroczne hasło przewodnie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka inspiruje” w pełni zostało wypromowane wśród uczniów szkoły w Trzemesznie.

Anna Kochańska
Katarzyna Borowiecka