Wiosna to najpiękniejsza i długo wyczekiwana pora roku, dlatego jej pierwszy dzień jest zawsze bardzo radosny.

20 marca 2019 r. w szkole w Trzemesznie zorganizowaliśmy wyjątkową imprezę szkolną, proekologiczne działania edukacyjne, połączone z zabawą integracyjną.

Kolorowy i głośny korowód najmłodszych uczniów z klas I-IV, przemaszerował przez wioskę, a „ekologiczna” marzanna wskazywała drogę, prosto do siedziby WKŁ „Szop”, przy ulicy Polnej. Okrzyki barwnie ubranych dzieci słychać było już z daleka.

Lekcja przyrody pt. Wiosną budzi się las rozpoczęła wizytę dzieci u zaprzyjaźnionych myśliwych. Pan Jan Kowalewski, leśnik, myśliwy, ale również artysta rzeźbiarz, ciekawie i z pasją opowiadał najmłodszym o tym, co zmienia się w lesie i w polu wiosną. Maluchy z zapartym tchem słuchały barwnych opowieści o zwierzętach, budzących się z zimowego snu, dowiadywały się, jakie są w marcu warunki bytowania ptaków i okolicznej zwierzyny. Bo przecież to wiosna budzi przyrodę do życia! I właśnie taki był temat konkursu plastycznego, więc wszyscy chętnie malowali, rysowali. Każde dziecko starało się wykonać pięknie swoją pracę, zainspirowane usłyszaną historią. Wysiłek i zaangażowanie dzieci oceniało jury, nie tylko nauczyciel plastyki, p. A. Miklaś, ale i pan Jan, artysta, którego rzeźby można obejrzeć na terenie siedziby koła. A prace były nagrodzone, bowiem dyrektor szkoły, p. T. Mazur zakupiła nagrody dla swoich uczniów.

Po godzinie 10.00, do najmłodszych dołączyli starsi koledzy, którzy z wiosennymi transparentami przybyli do siedziby. Zarząd Koła „ Szop” przygotował ognisko i pyszne kiełbaski, była herbata w wielkim termosie, słodkości.

Ekologiczną pannę - marzanną wspólnie spalono, z gromkim okrzykiem:

„Marzanno, marzanno, ty zimowa panno. Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!”

Później starsi uczniowie wrócili do szkoły, aby w wiosennym nastroju rozegrać międzyklasowe mecze na szkolnym boisku, zaś młodsi pozostali w siedzibie koła. Konkurs talentów sportowych, który przygotowała p. I. Wołowska okazał się wyjątkowy, a konkurencje takie jak: przeciąganie liny, rzut kaloszem, slalom z parasolem, szukanie ukrytego zajączka miały wielu amatorów. Powitanie wiosny to wesołe wydarzenie. Taka impreza zintegrowała społeczność myśliwych, uczniów i nauczycieli z Trzemeszna, stworzyła poczucie wspólnoty, ale była przede wszystkim świetną zabawą!

Katarzyna Borowiecka