PROJEKT CZYTELNICZO - EDUKACYJNY W KLASIE IV
SZKOŁA PODSTAWOWA im. POLSKICH STRAŻAKÓW
TRZEMESZNO LUBUSKIE

W ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego w klasie czwartej, miesiącu lutym 2019 r. został zrealizowany PROJEKT CZYTELNICZO – EDUKACYJNY pt. „Nasze ulubione baśnie”.

Celem projektu było wspólne czytanie baśni, wzbogacanie słownictwa i umiejętności językowych uczniów oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, pozytywnego nastawienia do książki i jej bohaterów. Pomysł projektu narodził się wskutek wspólnych działań wychowawczych w klasie IV, zmierzających do zintegrowania dzieci, które mają trudności w nawiązywaniu poprawnych relacji rówieśniczych. Zgodnie ze wskazaniami nauczyciela języka polskiego i zarazem wychowawcy klasy, K. Borowieckiej, przy wsparciu i zaangażowaniu rodziców, czwartoklasiści przygotowali prezentacje ulubionych baśni braci Grimm, Andersena i innych znanych baśniopisarzy. Efektem pracy długoterminowej okazały się pomysłowe zabawy kukiełkowe, scenki inspirowane fragmentami baśni, rozmowa z pacynką, ilustrowanie baśni, a nawet projektowanie kostiumów balowych dla Kopciuszka. Czytanie wybranych fragmentów utworów i wizualizacje w formie plakatów były najchętniej przez uczniów wybieraną formą działań.

Projekt został zaprezentowany 27 lutego rodzicom i zaproszonym na ten moment uczniom klasy pierwszej. Mapa mentalna na temat cech baśni, jako gatunku literackiego, zagadki i pytania dotyczące prezentowanych utworów okazały się ciekawe i zrozumiałe nawet dla najmłodszych. Pierwszoklasiści chętnie przyłączyli się do projektu, rozpoznawali tytuły, autorów i widać było, że podobała się im ta wspólna wyprawa do krainy baśni. Na zakończenie wszyscy otrzymali zadanie domowe: kartę pracy pt. „ Postacie z baśni”.
Gościem specjalnym była pani dyrektor szkoły, Teresa Mazur, która pogratulowała pomysłu i aktorskich talentów.

Warto pobudzać aktywność i ciekawość dzieci, uczyć ich dobrej współpracy.

Efektem końcowym projektu jest wystawa prac i plakatów. Projekty kostiumów baśniowych i model przestrzenny zamku Roszpunki , pomysły okładki książki „Opowieści z Narnii” oraz kolorowe plakaty są do obejrzenia w sali świetlicy szkolnej.
Ponieważ projekt spodobał się szkolnej społeczności, na miesiąc maj br. zaplanowano, wspólnie z biblioteką w Trzemesznie. zrealizowanie drugiej części działań :poznawanie i czytanie legend i opowieści związanych z historią Ziemi Lubuskiej. Cuda przyrody i miejsc nam bliskich mogą okazać się naprawdę piękne!

Katarzyna Borowiecka