Wiemy, że armia i żołnierze są jednym z najważniejszych filarów państwa, strażnikami jego niepodległości i suwerenności. Autorytet wojska i honor munduru, patriotyczna służba – to bliskie Polakom wartości. W Roku Niepodległej, w przededniu 100 Rocznicy, warto młodym ludziom przybliżać ten element wychowawczy.

„Dzień Otwartych Koszar” w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, był nie tylko okazją do spotkania dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lubuskim z wojskiem, ale także wyrazem docenienia wysiłku włożonego w żołnierską służbę. Wojsko to przecież poczucie siły i nasza codzienna rzeczywistość, bo mieszkańcy Trzemeszna żyją blisko Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych.

Zaproszenie naszych uczniów sprawiło, że mogli przyjrzeć się bliżej wysiłkowi żołnierzy i poznać arkana tej służby. Wojsko, ułani, policja, straż graniczna, żandarmeria wojskowa – wszyscy wspólnie zadbali o to, by młodzi goście bawili się doskonale. Najbardziej spodobało się uczestnictwo w ćwiczeniu symulacji wpływów środków odurzających na organizm ludzki. Ciekawe okazało się też zajmowanie miejsc w prezentowanych egzemplarzach sprzętu bojowego i obserwacja przedpola przez przyrządy optyczne wozów bojowych. Dziewczęta zaś zachwyciły piękne konie i chętnie słuchały opowieści ułanów.

Pyszna, wojskowa grochówka smakowała wszystkim bez wyjątku.

Życzymy Dowódcy i Jego żołnierzom w dniu Ich święta, by służba przynosiła im zawsze radość i satysfakcję.

Katarzyna BOROWIECKA