W dniach 25.06.-29.06 2018r. W Szkole Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lubuskim odbywały się zajęcia organizowane dla chętnych dzieci. Jednym z zadań statutowych szkoły jest kształtowanie prawidłowych postaw, zdrowego stylu życia i racjonalnego wykorzystywania wolnego czasu. Organizując półkolonie wzięliśmy pod uwagę bazę naszej szkoły.  Uczestnicy półkolonii mieli  czas na poznanie okolicy, na zapoznanie się z historią regionu oraz  na rozwój własnych zainteresowań i rekreację. Praca w grupie zintegrowała dzieci i pozwoliła  nabyć wiele umiejętności społecznych.   Zaproponowałyśmy dobrą, bezpieczną zabawę i rozwój zainteresowań.  Czas zajęć –tydzień. Zajęcia odbywały się będą w godzinach 900 – 1300. Udział w zajęciach był nieodpłatny.

Dzieci odbywały wycieczki piesze i autokarowe, bawiły się w rożne zabawy integracyjne, miały zajęcia sportowe, fotografowały, malowały, bawiły się na świeżym powietrzu. Największą atrakcją były wycieczki do gospodarstw rolnych – dzieci oglądały dawny i współczesny sprzęt rolniczy, odwiedziły pszczelarza, dowiedziały się jak powstaje miód, rozpoznawały rodzaje miodu i jego właściwości. Uczestnicy odbyli także wycieczkę do „Koziej Zagrody” w Grochowie. Tam obserwowały jak doi się kozy, jak się nimi należy opiekować i jakie są etapy powstawania pysznego sera owczego. Właściciele zagrody to bardzo mili i sympatyczni ludzie, którzy z pasją opowiadali o swoim gospodarstwie i planach jego rozwoju. Na koniec tej wycieczki mieliśmy możliwość upieczenia na terenie gospodarstwa kiełbasek i wysłuchania ciekawostek o zagrodzie z ust właściciela. Ostatniego dnia wybraliśmy się autokarem do Nowin Wielkich, do Parku Dinozaurów. Oprócz wysłuchania ciekawostek o dinozaurach, mieliśmy okazje także uczestniczyć w zajęciach  edukacyjnych na terenie Parku, na których m.in. malowaliśmy gipsowe figurki dinozaurów. Po zajęciach bawiliśmy się na placu zabaw oraz posililiśmy się w miejscowym barze. Pogoda bardzo nam dopisała. A cała półkolonia bardzo się dzieciakom podobała. I pomimo tego, że mieszkają one na wsi, to wiele jeszcze interesujących wiadomości  o życiu na wsi nabyły.