SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POLSKICH STRAŻAKÓW

ul. Poznańska 63 w Trzemesznie Lubuskim, 69-200 Sulęcin
tel. / fax (95) 755 12 28, e-mail: sptrzem@wp.pl

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCONA ROCZNICY KONSTYTUCJI
3 - go MAJA 1791 r.
PRZYGOTOWANA PRZEZ UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
w WĘDRZYNIE i w TRZEMESZNIE LUBUSKIM,
Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM DZIECI Z PRZEDSZKOLI NR 1 I NR 2
w SULĘCINIE

Aby słowem i piosenką przybliżyć społeczności Gminy Sulęcin wielkie wydarzenie, którego rocznica przypada Trzeciego Maja, w Sulęcińskim Ośrodku Kultury, odbyła się ważna uroczystość, obchody 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji Majowej.
Burmistrz Sulęcina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie zaprosili mieszkańców na uroczyste obchody ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 – MAJA. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, w kościele św. Mikołaja w Sulęcinie, rozpoczęła się część oficjalna. Wprowadzenie pocztów sztandarowych, odśpiewanie narodowych pieśni patriotycznych przez Chór „Biały Orzeł” oraz krótki recital w wykonaniu Macieja Bardena, poprzedziły wystąpienie Burmistrza Sulęcina, Dariusza Ejcharta.
Obchody Narodowego Święta są piękną okazją, by opowiedzieć wszystkim, że warto znać historię swojego kraju i wspólnie cieszyć się z ważnych dokonań naszych rodaków. W szkolnych podręcznikach historii czytamy, że 3- go Maja 1791 r., Sejm Czteroletni, nazwany Wielkim, uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję. Została ona uchwalona dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic. Zmieniła ustrój Rzeczypospolitej oraz sprawy społeczne i religijne.
Program artystyczny, w wykonaniu uczniów szkoły w Wędrzynie oraz w Trzemesznie Lub. oraz dzieci z obu przedszkoli w Sulęcinie, miał nie tylko stać się uhonorowaniem narodowego święta, nie tylko być okazją do wspólnej lekcji patriotyzmu mieszkańców naszej gminy, ale wyjaśniać , nawet tym najmłodszym, wszystkie zawiłości związane z obaleniem liberum veto i wolnej elekcji.
Ciekawe aranżacje utworów muzycznych, przygotowane przez nauczyciela muzyki, S. Dziadasa, w wykonaniu dzieci z Wędrzyna i Trzemeszna, spodobały się widowni. Recytacje patriotycznych utworów, tematycznie związanych z majowym świętem, zostały ciekawie połączone ze scenką teatralną. Pewni uczniowie nie chcieli uczyć się do sprawdzianu z historii, więc spotkała ich spora niespodzianka. Było nią przybycie specjalnie zaproszonego, wyjątkowego gościa - Pani Konstytucji! Choć wiek jej słuszny, bo 227 lat, sił starczyło, by wyjaśnić uczniom, kim jest, dlaczego jest tak ważna dla Polski i jak to się stało, że stała się fundamentem pod budowę nowoczesnego państwa polskiego. Na zakończenie uroczystości, na scenie pojawiły się dzieci z Przedszkola nr 1 i nr 2 w Sulęcinie w tańcu narodowym. Ich występ przyjęto z wielkim entuzjazmem.
Zaangażowanie uczniów, przedszkolaków, nauczycieli i wychowawców w przygotowanie i przebieg tej uroczystości pokazały, że młode pokolenie Polaków kocha swoją Ojczyznę, bo patriotyzmem można się po prostu zarażać, a takie płynące prosto z serca wspólne śpiewanie, to duma z tego, że jesteśmy Polakami!
Podziękowania za przygotowanie części artystycznej uroczystości należą się młodym artystom, uczniom z Trzemeszna( Mai Dziadas, Wiktorii Tymczyn, Julii Urbanowskiej, Kamilowi Melanowiczowi i Michałowi Dąbrowskiemu) oraz z Wędrzyna, a szczególnie odtwórcom scenki teatralnej: Hani Myślińskiej, Jankowi Pietrzakowi, Kacprowi Pietrzakowi, Julii Kozickiej, Wiktorowi Cichemu i wspaniałej Pani Konstytucji – Zuzannie Chirkowskiej, przedszkolakom z Sulęcina, a także nauczycielom, którzy to przedsięwzięcie przygotowali. Z Trzemeszna: Halina Kubiszyn, a ze szkoły w Wędrzynie: Katarzyna Borowiecka i Stanisław Dziadas oraz Anna Glinczewska, Emilia Dziedzic, które stworzyły piękną oprawę choreograficzną sceny SOK- u. Wszystkim tym osobom oraz dyrekcji gminnych placówek oświatowych, piękne podziękowania złożyli włodarze naszego miasta.

Katarzyna Borowiecka

Gościmy teraz

Odwiedza nas 136 gości oraz 0 użytkowników.

Galerie